LADA NİVA

Araç hakkında bilgiler: Aracın teknik özelliklerini vermeyeceğim. Biliyorsunuz zaten veya çelik motorun sitesinden ulaşabilirsiniz. 1971-1972 arası 1300 motor, 1973-1990 yılı sonuna kadar 1600 motor 4 vites, 1991-1994 yılı sonuna kadar 1600 motor 5 vites, 1995 yılında 1700 motor yeni kasa, 1997 yılında 1700 motor tek nokta enjeksiyon, 2003 yılından itibaren çok nokta enjeksiyon olarak üretildi. Fakat bu aşamalarda araç üzerinde yürüyen aksamda bilhassa kasada fazla bir değişiklik yapılmadı. İnsan kullandıkça eksiklerini daha iyi görüyor. Şurası söyle, burası böyle olsa daha iyi olsa daha iyi olurdu diye düşünüyor. Hep düşünmüşümdür stepne niye kaputun altında, bagaj niye biraz daha büyük değil, niye daha büyük bir kousal torpido gözü yok. Ön kapı niçin bu kadar dar? Niye konforu bu kadar eksik? Bunlardan başka kullanılan malzemenin kalitesi, plastikler zamanla soluyor özelliğini kaybediyor. Çok eski ve yıpranmış bir hal alıyor. Debriyaj pedalı sert. Frenler sorunlu. Akis körükleri çabuk deforme oluyor. Konsoldan su alıyor. Ön diferansiyelin çok sert kullanımlarda düşme olasılığı var. Elektrik aksamında ufak tefek arızalar olabiliyor.

            Buraya kadar anlattıklarım detay. Motor, şanzıman, diferansiyel  sorunsuz gibi bakımları yapıldığı takdirde tabi.

 

Kullanım: Bir arazi aracı, kaporta olarak nasıl olması gerekiyorsa Niva öyle. Çizgi roman ressamlarının fırçasından çıkmış gibi değil. Kaporta düz ve sade. Fazla detay yok. Çünkü Nivayı devamlı arazide kullanan kişi, o görünüm için oluşturulan detayların, temizlik sırasında nasıl sorun olduğunu iyi bilir.

            Kullananlar Nivayı gürültülü, kullanımının sert olduğunu söylerler. Unutmayalım Niva arazi için üretilmiştir, yol konforu ile arazi konforu ters orantılıdır. Bütün eleştiriler şikayetler yol durumundandır. Söz araziye geldiğinde kimse kötü diyemez. Anadolu da bir söz vardır “ çayır kuşu çayırda, bayır kuşu bayırda öter” der. Nivada tam bir safkan bayır kuşudur. Fazla bir tadilata gerek kalmadan her zaman her çeşit arazi koşulunu, of-road  yarışlarının üstesinden gelebilecek yapıdadır.

Uzaklaşma ve yaklaşma açıları yeterli, ön ve arka tekerlekleri arasındaki mesafe yeterli uzunluk ideal, aktarma organlarında teferruatı olmayışı, eli biraz anahtar tutan bir niva sahibinin arazi koşullarında bile müdahale edebileceği yapıdadır. Kalender bir motor, +30 -30 hata payı ile çalışabilecek, sizi evinize kadar getirebilecek yapıdadır. Alüminyum tamponlar olması gerektiği gibi. İnsan göze hitap eden özelliklerde arıyor tabi ki. Bana göre daha tutumlu bir olmayışı en büyük eksikliktir. Çok nokta enjeksiyonlu modelleri biraz tutumlu ama yinede yüksek.

            Soğutma sisteminde elektrikli tip fan kullanması uygun olacaktır. Derin su geçişlerinde sorun çıkartıyor.

            Direksiyon kutusuna gelince üzerindeki orijinali sorunsuz. İçindeki sektör mili veya bilyelerinden dolayı değiştirmek zorunda kalırsanız mutlaka Fransız malı kutu alın. Piyasadaki ucuz kutu koyarsanız her 2 ayda bir değiştirmek zorunda kalırsınız.

            Ses izolasyonu tüm Nivacıların ortak sorunu. Ben kendim keçe(çobanların giydiği kepenek) kaplayarak, komple kabin izolasyonu sayesinde, sesini %50-60 oranında azalttım.

            Kullanıma gelince, Aladağların üzerindeki bir orman köyünde tam 11 yıl kullandım. Aracım bu süre içinde çamur ve kar çiğnedi, beni hiçbir şekilde yolda bırakmadı. Hep sevdiklerime kavuşturdu, sevdiklerimle buluşturdu. Gün geldi ambulans olarak kullandım, köylülerimi dertlerinden kurtardım.

            Hani vardır ya, özellikle bir tümseğin veya çukurun önüne aracı getirirler değişik açıdan görüntüler alırlar bunu abartılı bir şekilde sunarlar. Ben o pozisyonlarda her hafta sonu, ham yollarda gittim geldim. O pozisyonları devamlı yaşadım. Bana ilginç gelen görüntülerin resimlerini çektim. Bunları yaşarken site yapmak sizlerle paylaşmak aklımın ucunda bile yoktu. Şimdi o köyden ayrıldım. Kendi arazime yapmış olduğum dağ evine gidip gelmek için hala niva kullanıyorum

            Doğa benim yaşam biçimim. Her ne kadar avcılık bir eğitimciye yakış masada ara sıra hala ava gidiyorum. Tabi doğanın içinde 4 mevsim 16 yılını geçiren biri olarak, sevdiklerimle, sevdiğim kişi ile, korkuyu, heyecanı, telaşı, panik ve mutluluğu birkaç dakikalık zaman dilimi içinde yaşıyorsunuz.

            Bütün bunları Lada Nivaya borçluyum. Çirkin, kaba, sert, yürütücü, konforsuz, obur olmasına rağmen hala ondan kopamadım. Sıkıldınız mı? Binin üzerine kasislerin, tümseklerin içine atlayın sıkıntılarınızdan kurtulun.

            Hani çelik motorun bir sloganı vardı ya “görünmek için değil, görmek için” tam nivaya göre. Benimde aklıma bir slogan geldi “Niva her koşulda, sevdiklerinizle buluştururu, sevdiklerinize kavuşturur”

            Benim gibi yüzlerce nivacı Rusya da üretilen ülkemize getirilmeyen Chevrolet Nivayı dört gözle bekliyor, ilgililere sesleniyorum “getirin artık nivayı”.

 

SEVGİLİ DOSTLAR,

            Albümümü karıştırırdım bana ilginç gelen fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Görüntülerde doğal güzellikler ön planda arka planda hep Niva bulunmuştur. Çamur batak içinde bir Niva isteseydim çok fırsatlar vardı.

            Nivanın 70’li yıllardan beri aynı olan tasarımı ve yaşam alanında kullanılan plastik parçalar hep gözümü tırmalamıştır. Bende bu durum karşısında ölçülerimde bir değişiklik yapmadan Nivayı yeniden tasarladım. Yeni tasarımı en kısa sürede web sitemizde göreceksiniz..

            Ben kendimi hep farklı gördüm ve Nivaya güvendim. Çünkü yaşam biçimimde hep üzerindeydim ve Aladağların üzerinde çamur ve kar çiğnedim risk aldım, tehlikeler atlattım. Üşüdüm, aç kaldım ama hiç yolda kalmadım. Hani görmüşsünüzdür ekip olarak hafta sonları teknolojinin imkanlarını kullanarak dağa çıkanları. Tabi ki bu tür geziler daha güvenceli ve sosyal açıdan kişiyi paylaşımcı kılıyor. Her konuda yardımlaşılıyor.

            İşte bu noktada ben kendimi farklı gördüm, çünkü yalnızdım.

            Bakım ve onarım konusundaki sıkıntı ve düşüncelerimi ileride paylaşmak dileğiyle HOŞ ÇAKALIN….

Başa Dön..